Chapman University zainicjował pierwsze kompleksowe badania na temat tego, co wzbudza największe lęki wśród Amerykanów. Według pierwszego sondażu obawą Nr. 1 w Ameryce jest strach przed samotnym chodzeniem w nocy.
Badania objęły 1,5 tysięcy uczestników z całego kraju stanowiących szeroki przekrój społeczeństwa. Zespół badawczy pogrupował zebrane informacje w czterech podstawowych kategoriach: osobiste lęki, przestępczość, klęski żywiołowe i czynniki lęków.
„Brunet wieczorową porą”
Badanie pokazuje, że pierwsza piątka rzeczy, których Amerykanie boją się najbardziej to:
1. Samotny spacer w nocy.
2. Stanie się ofiarą kradzieży tożsamości.
3. Bezpieczeństwo w Internecie.
4. Bycie ofiarą przypadkowej lub masowej strzelaniny.
5. Wystąpienia publiczne.
„Tym co początkowo skłoniło nas do tego typu badania, było nasze pragnienie, aby uchwycić tę informację w ujęciu rok do roku i porównywać zmiany i wpływy na zmniejszanie lub zwiększanie obaw – powiedział dr Christopher Bader, który nadzorował wysiłki zespołu.
Pięć rzeczy, które najbardziej martwią lub niepokoją Amerykanów:
1. Kradzież tożsamości w Internecie.
2. Nadzór korporacyjny aktywności internetowej.
3. Brak pieniędzy w przyszłości.
4. Nadzór rządowy aktywności internetowej.
5. Choroba.
„Ściga mnie seryjny morderca”
Przechodząc do sekcji kryminalnej tych badań, wyniki zaskoczyły nie tylko naukowców, ale również tych, którzy zawodowo związani są z tą dziedziną.
„Zadając pytania odnoszące się do odczuwalnego zagrożenia różnymi przestępstwami zauważyliśmy, że większość Amerykanów nie tylko boi się przestępstw takich jak uprowadzenia dziecka, przemoc gangów, handel ludźmi, masowe zamieszki, pedofilia, strzelaniny szkolne, seryjne zabójstwa i napaści na tle seksualnym, ale również jest przekonana, że liczba tych przestępstw wzrosła w ciągu ostatnich 20 lat” – powiedział dr Edward Day, który prowadził tę część badań i analiz. „Gdy spojrzymy na dane statystyczne policji i FBI, okazuje się, że jest odwrotnie, wskaźnik przestępczości w Ameryce w rzeczywistości spadł w ciągu ostatnich 20 lat. Złości to kryminologów, bo pomimo dowodów przeciwnych, Amerykanie nie odczuwają, że w ich kraju jest coraz bezpieczniej.
„Niebo spada na głowę”
Kolejna porcja wyników badań dotyczyła obaw Amerykanów związanych z zagrożeniem klęskami żywiołowymi i przygotowaniem mieszkańców do ich przetrwania. Wyniki badań wykazały, że pomimo powszechnego lęku przed tymi zjawiskami, zdecydowana większość badanych nie ma przygotowanych zestawów ratunkowych – nawet w regionach najbardziej dotkniętych przez klęski żywiołowe.
Pierwsza piątka najbardziej zatrważających klęsk żywiołowych:
1. Tornado/Huragan.
2. Trzęsienie ziemi.
3. Powódź.
4. Pandemia lub duża epidemia.
5. Zanik zasilania/awaria energetyczna.
Mimo tych obaw, tylko 25 procent Amerykanów zaopatrzyło się w zestaw awaryjny na wypadek katastrof, zawierający zapas żywności, wody, odzieży i środków medycznych.
„Nasze badania wykazały, że Amerykanie są świadomi zagrożeń, ale potrzebne są lepsze strategie komunikacyjne w celu zachęcania pozostałych 75 procent obywateli, którzy są nie są przygotowani na klęski żywiołowe” – powiedziała dr Ann Gordon, odpowiedzialna za tę część ankiety. „Prowadzimy również badania kontrolne w celu zbadania, dlaczego tak wielu Amerykanów pozostaje nieprzygotowanych, mimo wniosków wyciągniętych z ostatnich klęsk żywiołowych” – dodała.
„Duch z telewizora”
Pozostała część badań nad amerykańskimi powodami do obaw analizuje czynniki strachu.
„Poprzez szereg skomplikowanych analiz, byliśmy w stanie określić, jakie rodzaje ludzi wydają się obawiać pewnych rzeczy i jakie cechy osobiste wydają się być związane z większością typów strachu” – powiedział dr Christopher Bader, który przeprowadził analizę. Czynniki, którym przyglądał się zespół badaczy obejmowały: wiek, płeć, rasę, status pracy, wykształcenie, dochody, region zamieszkania, preferencje polityczne, wyznawaną religię, oglądanie telewizji i posiadania broni.
W efekcie wyłoniły się dwa spójne czynniki mające kluczowy wpływ na rodzaj i jakość lęków:
– niższy poziom wykształcenia,
– wysoka częstotliwość oglądania telewizji.
Obszerną lista najczęstszych obaw Amerykanów przygotowana na podstawie badań Chapman University można znaleźć na http://www.chapman.edu/fearsurvey.
Oprac. Red.
Źródła:
The Chapman University Survey on American Fars http://www.chapman.edu/wilkinson/research-centers/babbie-center/survey-american-fears.aspx
Chapman University. „What Americans fear most – new poll from Chapman University.”
Medical News Today. MediLexicon, Intl., 23 Oct. 2014. Web. 30 Oct. 2014. http://www.medicalnewstoday.com/releases/284282.php
Zdjęcia w serwisie: www.stock.chroma.pl, www.123rf.com, archiwa autorów i redakcji